Nesvázaná generace

15. října 2014 v 18:58
Žijeme ve svobodném státě již 25 let. Vážíme si vůbec toho?
Někteří říkají, že dřív to bylo jednodušší. Nebylo ale na výběr. Vystudovat, začít pracovat a založit rodinu - snad jediná, společností tolerovaná cesta. I v dalších oblastech života to bylo podobné. Nakupovalo se to, co zrovna bylo, zatímco dnes máme desítky stejných produktů, rozdílných kvalitou a cenou.
V minulosti jsme si nemuseli vytvářet názory - stačilo převzít ten "správný a jediný" názor celku. Zato když jsme byli originální s vlastními názory, tak to byl problém. Dnes jsme na druhou stranu nuceni udělat si názor téměř na vše. Nemáš třeba názor na kácení pralesů? Potom nejsi osobnost.
A kde je ta pomyslná hranice svobody? Nepřechází se pouze z extrému do extrému?
Sociologické průzkumy dokazují, že porevoluční i dnešní mladí lidé často nevědí, co se svým životem. Mají tolik možností, zkouší různá studia, zaměstnání, jiné země a užívají si. Mají svobodu, a tak nespěchají s osamostatněním. Bohužel se ale stává, že poté dospějí mnohem později a život jim proteče mezi prsty.
Netvrdím tím, že staré časy byli lepší, právě naopak. V naší zemi jsme svobodní. Zákony a celý státní systém nám svobodu nebere, ale hlídá svobodu všech lidí.
Svobodu máme na dosah ruky, jen se jí musíme správně chopit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama